Како смањити еколошки отисак вртића и школа?
У организацији Покрета горана Војводине 18. и 19. јуна у Сремским Карловцима, у Еколошком центру Радуловачки, одржан је семинар под називом „Како смањити еколошки отисак вртића и школа?“. Семинару су присуствовали представници награђених васпитно - образовних установа у оквиру Програма „За чистије и зеленије школе у Војводини“. Нашу школу на семинару представљала је наставница биологије и хемије Ивана Лазић. Основни циљ Семинара је обучити и оснажити школске координаторе програмских активности, да што боље испланирају, организују и реализују различите активности, мотивишу децу и колеге за учешће и адекватно презентују све резултате рада у оквиру програма “За чистије и зеленије школе у Војводини”. Осмишљен је као сет практичних обука које су потребне просветним радницима како би реализација Програма била што успешнија. Специфична тема ового семинара је разумети појам еколошког отиска и како се може смањити, на нивоу појединца и на нивоу вртића и школе.
Први дан семинара започео је израдом беџа са именом и занимљивом игрицом упознавања након чега је уследила презентација о еколошком отиску која је учесницима пружила основне информације о истом а коју је одржала Ђурђица Симин. Потом је уследила активност еколошки отисак из мог угла, током које су учесници беџеве са именима постављали на одређену удаљеност од питања која су била постављена и на тај начин дали одговоре на питања да ли је другачији/фер свет могућ, да ли се одричу много тога како би смањили свој еколошки отисак и има ли смисла постати активан и укључити се у неку акцију. Након тога уследила је вожња катамараном Дунавом до Ковиљско петроварадинског рита, разгледање и ослушкивање природе. Због кише активности планиране да се изведу у риту остале су за други дан. Други дан је започео разменом идеје најбоље реализоване активности у пројекту - примери добре праксе, након чега је уследила презентација Франческе Форнари „Посебна средина за посебне потребе“.
Током другог дана сваки учесник је рачунао свој лични еколошки отисак а такође су и изведене активности у Дворској башти „Сензибилизација природе и игре“ које су подразумевале низ занимљивих радионица упознавања и зближавања са природом. Ове радионице водила је Љиљана Јовановић. Семинар је завршен евалуацијом, поруком за крај и доделом диплома.